Jak zrobić reels na Instagramie – kompleksowy poradnik
19/06/2023

Jak zrobić reels na Instagramie - kompleksowy poradnik

okładka-blog-jak-zrobi-reels-na-instagramie

Video marketing kwitnie i ma się naprawdę dobrze – co rusz pojawiają się nowe, różnorodne formaty i narzędzia do ich kreowania. Tym, któremu zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej, są reelsy. Jak zrobić rolkę, która przyciągnie uwagę potencjalnych obserwatorów? 

Czym są rolki na Instagramie?

Rolki, czy też w wersji angielskiej reels, to krótkie filmiki, trwające maksymalnie około 1,5 minuty, oparte głównie na popularnych w danym momencie fragmentach utworów muzycznych lub dedykowanych dźwiękach. Pojawiły się na Instagramie w połowie 2020 roku (źródło), aby dać użytkownikom alternatywę do TikToka – możliwość publikowania i przeglądania filmów o takim samym charakterze, bez konieczności opuszczania aplikacji.

Decyzja twórców platformy okazała się słuszna, bo rolki stały się niekwestionowanym hitem. Według danych serwisu HypeAuditor.com, reelsy generują największe zasięgi i liczby polubień ze wszystkich typów contentu, które pojawiają się na Instagramie (źródło).

Wykres pokazujący wyniki analizy ponad 77 milionów postów pod kątem wpływu typu treści na zasięg.
Źródło: https://hypeauditor.com/blog/how-different-types-of-content-perform-on-instagram/

Dobre wyniki tego rodzaju treści nie powinny zaskakiwać – statystyki już od jakiegoś czasu potwierdzają, że wideo to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zainteresowanie użytkownika, szczególnie jeśli nie jest zbyt długie. 

Tematyka reelsów jest bardzo zróżnicowana, a twórcy dobierają ją zazwyczaj do swojego obszaru działalności lub zainteresowań. Jednak kryteriów, które mają tu duże znaczenie, jest zdecydowanie więcej. Warto mieć na uwadze, że rolki wyświetlają się użytkownikom na podstawie algorytmów – a te dbają o to, by polecać treści podobne do tych, na których wcześniej skupili wzrok na dłużej i takie, które zyskują w danym czasie na popularności. 

Wpisywanie się w trendy to ważny aspekt tworzenia reelsów, który nawet duże marki potrafią obrócić na swoją korzyść. Tę taktykę można często zaobserwować na instagramowym profilu linii lotniczych Ryanair. Konto ma ponad milion obserwujących, ale niektóre z ich rolek mają ponad 3 miliony wyświetleń – dokładnie jak ta, z której screenshot widać obok.

Reelsy z kapibarami, uroczymi gryzoniami pochodzącymi z Ameryki Południowej, były mocnym trendem, kiedy Ryanair opublikował swój klip. Poza wspomnianą liczbą wyświetleń, zyskał on ponad 363 tysiące polubień, blisko 1900 komentarzy i 3,5 tysiąca udostępnień. Jak widać, humorystyczne treści wideo robią liczby w marketingu, nawet dla dość kontrowersyjnych linii lotniczych!

Rolki na Instagramie – od czego zacząć

Twórz reelsy z głową! Określ cel i język komunikacji

Reelsy, tak jak każdy inny typ contentu, powinny być częścią szerszej strategii marketingowej, dlatego na początku warto dokładnie przemyśleć, jaki mają spełniać cel w naszym biznesie, czego mogą dotyczyć, a także jakie mamy wobec nich oczekiwania. Ważne jest określenie celu i dobranie odpowiednich środków, które ten cel pozwolą zrealizować. Nie ma sensu robić reelsów tylko po to, aby być obecnym na Instagramie albo dlatego, że konkurencja to robi.

Przygotuj plan publikacji

Następnie można będzie stworzyć plan treści, który pomoże połapać się w tym, z jaką częstotliwością mamy publikować rolki, co musimy nagrać i jakich elementów użyć, żeby wszystko było ze sobą spójne. Warto zwrócić się w tym temacie po pomoc do specjalistów – agencje kreatywne oraz freelancerzy tworzą tego rodzaju strategie dla klientów, a działanie według wskazówek doświadczonych osób okaże się z pewnością zdecydowanie prostsze, niż układanie wszystkiego na własną rękę. 

Kiedy strategia i plan są już gotowe, można skupić się na tworzeniu rolek w wybranych do tego narzędziach. 

Jak edytować rolki na Instagramie? Montaż w aplikacji

Wewnętrzne narzędzie do tworzenia reelsów funkcjonuje na platformie całkiem dobrze Skorzystanie z niego na początku naszej drogi będzie odpowiednim rozwiązaniem, żeby nauczyć się, jak zrobić rolki na Insta. 

Wybieranie klipów

Aby otworzyć zakładkę pozwalającą na stworzenie reelsa, trzeba wejść w aplikację Instagrama i nacisnąć symbol +, który wyświetla się pośrodku dolnej części ekranu, a następnie wybrać “Rolka”. Pokaże nam się następujący widok.

Screenshot pokazujący aplikację Instagram podczas dodawania reels.

Na tym etapie możemy zapoznać się z podstawowymi funkcjami, jakie oferuje nam narzędzie. Mamy dostęp do efektów audio i wideo, możemy dodać własne elementy, określić czas trwania rolki, prędkość, układ filmu, dodać czasomierz lub uruchomić kontrolę gestami. Większość wymienionych opcji przyda się do robienia zdjęć lub nagrywania wewnątrz aplikacji, które w tym widoku jest możliwe – od razu z wybranym przez nas dźwiękiem lub efektem graficznym. Warto pamiętać, że reelsy wyświetlają się pionowo, dlatego lepiej nie trzymać telefonu w poziomie w trakcie przygotowywania materiału. Nagrania lub zdjęcia, które stworzymy, będą chronologicznie dodawać się do rolki.

Jeśli wybierzemy opcję dodawania plików z urządzenia (klikając znak galerii z plusem w lewym dolnym rogu), wyświetli nam się następujący widok:

Screenshot pokazujący aplikację Instagram podczas dodawania reels - na tym ekranie widzimy opcję wybierania klipów, które następnie będziemy montować w reels.

Wystarczy z niego wybrać klipy, które nas interesują, a następnie kliknąć przycisk “Dalej”.

Dodawanie muzyki

Kolejnym etapem, jeśli wcześniej tego nie zaznaczyliśmy, jest dobranie muzyki do naszej rolki. Instagram automatycznie synchronizuje dodany przez nas materiał z popularną w danym czasie muzyką. Jeśli nie mamy specyficznych wymagań co do audio, oszczędza nam to czasu i pracy. Zdarza się jednak, że ta opcja bywa zawodna, bo synchronizacja nie zawsze jest perfekcyjna – warto sprawdzić, jak to wygląda przed publikacją. Mamy również wybór szerokiej gamy utworów muzycznych, zarówno tych najpopularniejszych, jak i dedykowanych dla nas lub z konkretnych gatunków czy nastrojów. 

Screenshot pokazujący aplikację Instagram podczas dodawania reels - pokazana jest biblioteka muzyki

Jak zmontować reels?

Po wybraniu muzyki przechodzimy do montażu. W tym etapie dzieje się magia – rolka nabiera ostatecznego kształtu. Możemy dostosować długość poszczególnych klipów, fragment muzyki, dodać przejścia, tekst lub inne efekty graficzne. Wszystkie z tych narzędzi są dość intuicyjne, a w razie pomyłki możemy cofnąć wykonane działania i spróbować jeszcze raz.

Jak zrobić okładkę do rolki?

Ostatnim krokiem przed publikacją jest dodanie opisu, hasztagów i okładki reelsa, która wyświetli się w naszym profilu i w innych miejscach platformy, zanim ktoś odtworzy wideo. Okładkę można zrobić osobno i dodać z urządzenia, a także wybrać na nią jeden z kadrów z rolki.

Dodawanie opisu i hasztagów

Opis i hasztagi powinny dotyczyć tego, o czym opowiada reels. Jeśli mamy problem z doborem odpowiednich hasztagów, z pomocą przyjdą bezpłatne generatory, takie jak np.:

Narzędzia te dają naprawdę duży wybór – z pewnością uda się znaleźć dobre hasztagi dla tworzonej treści.

Oprócz tego możemy dodać również lokalizację, oznaczyć inne profile, a także pobawić się nieco ze zmianami opcji zaawansowanych, jeśli jest taka potrzeba. I to wszystko! Teraz pozostało kliknąć “Udostępnij” – albo “Zapisz wersję roboczą”, jeżeli jeszcze za jakiś czas chcemy wrócić do rolki i upewnić się, że wszystko z nią w porządku. Publikowanie rolki, w zależności od rozmiaru załadowanych plików, trwa od kilku do kilkunastu sekund, więc efektem końcowym można cieszyć się stosunkowo szybko.

Narzędzia do montowania rolek poza Instagramem

Oczywiście, możliwości montażowe nie ograniczają się do wewnętrznego narzędzia od Instagrama! Dostępnych jest już sporo alternatywnych aplikacji, w których dostępne są zdecydowanie bardziej zaawansowane opcje. 

Do najpopularniejszych narzędzi pozwalających na montaż reelsów należą InShot oraz CapCut. Pierwsze z nich posiada sporo udogodnień, takich jak efekty audio i wideo, filtry, przejścia czy naklejki, ale wiele z nich dostępne jest dopiero w wersji pro, która jest płatna. CapCut z kolei oferuje więcej opcji za darmo, w tym połączenie z bardzo szeroką TikTokową bazą muzyki. Aplikacji jest naprawdę wiele – najlepiej sprawdzić kilka i wybrać tę, która wydaje się najwygodniejszą dla nas opcją.

Nie ulega wątpliwości, że popularność rolek na Instagramie stale rośnie. Ich przygotowanie wymaga trochę pracy, ale warto spróbować swoich sił w tym aspekcie – wideo marketing z pewnością przyniesie biznesom spore korzyści!

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się rolka od relacji na Instagramie?

Instagram udostępnia dwa formaty filmowe: rolki (reels) i relacje (stories)

Instagram Reels Reels to funkcja Instagrama, która pozwala użytkownikom tworzyć krótkie filmy wideo na czas do 60 sekund (do września 2021 roku). Te filmy można edytować przy użyciu różnych efektów i narzędzi, takich jak AR filtry, tekst, muzyka i wiele innych. Użytkownicy mogą dzielić się swoimi Reels na swojej stronie profilowej, na feedzie i na specjalnej zakładce Reels na ich profilu.

Instagram Stories Stories to funkcja Instagrama, która pozwala użytkownikom publikować zdjęcia i krótkie filmy, które znikają po 24 godzinach. Można je edytować za pomocą naklejek, rysunków i tekstu. Stories są wyświetlane na górze ekranu głównego Instagrama i na stronie profilowej użytkownika.

Główne różnice między Reels i Stories to czas trwania, umieszczenie na stronie profilowej, i jak są one udostępniane. Reels są bardziej skierowane na twórczość i udostępnianie treści, podczas gdy Stories służą bardziej do codziennych aktualizacji i szybkich udostępnień.

Ile może trwać reels?

Jak zrobić rolkę ze zdjęciami?

To bardzo proste! Podczas wyboru ujęć do montażu, zamiast klipów video, wskaż zdjęcia. Możesz użyć też zewnętrznych aplikacji aby uzyskać więcej efektów animowania fotografii.

Ile kosztuje zrobienie rolki?

To bardzo trudne pytanie 🙂 Sama publikacja jest darmowa. Montaż też jest możliwy za pośrednictwem darmowych aplikacji. Musisz sprawdzić ile czasu zajmuje Ci zrobienie reelsa i to będzie Twój główny koszt zrobienia rolki. Da się go jednak optymalizować – na przykład planując publikacje z wyprzedzeniem i nagrywając „za jednym razem” więcej materiału

FAQ

Nasza oferta obejmuje możliwość dodania animacji do filmów. Posiadamy także własną bibliotekę muzyki i lektorów, którzy mogą być wykorzystani w projekcie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Tak, zapewniamy kompleksową opiekę na planie. 

Oczywiście, jeśli nie wiesz od czego zacząć i potrzebujesz pomocy w opracowaniu strategii oraz planu nagrań, to jesteśmy tu dla Ciebie.

Żaden problem! Wystarczy, że dasz nam znać, na jakie platformy społecznościowe ma trafić film. A my dostosujemy go do wymaganych formatów – np. na YouTube, Facebooka, TikToka i itp.

Tagi
instagram reelsinstaramsocial media
Udostępnij

Zobacz inne wpisy

Audio