W świecie mediów społecznościowych, gdzie każdy sekund obrazu i każde słowo mają znaczenie, Instagram Reels wyrasta na potężne narzędzie komunikacji i marketingu. Nagranie rolki to jednak jedno – jeżeli chcesz żeby była ona w pełni funkcjonalnym narzędziem zwiększania zasięgu, nie możesz zapomnieć o dodaniu do nich napisów! A my dzisiaj powiemy Ci jak zrobić to szybko i wygodnie!
Dlaczego musisz dodać napisy do swoich rolek?
Jest przynajmniej kilka powodów. Te, które naszym zdaniem są najważniejsze to:
- poprawa dostępności materiałów: mamy tu na myśli przede wszystkim osoby niesłyszące, które zostaną całkowicie wykluczone, jeżeli nie będą mogły przeczytać o czym mówisz! Nie zapomnijmy także o ludziach, którzy z jakichś powodów nie mogą lub nie chcą odtworzyć materiału z dźwiękiem – nie mają słuchawek w komunikacji miejskiej, bądź oglądają filmy na jakimś „ciekawym i wciągającym” spotkaniu. Transkrypcja mowy będzie ogromnym ukłonem w ich kierunku
- zaangażowanie i zrozumienie materiałem: tekst możesz wykorzystać również do podkreślenia najważniejszych punktów swoich wypowiedzi – dzięki temu świadomie pokierujesz uwagą odbiorcy i wskażesz elementy, które dla Ciebie są najważniejsze. Tekst to także dodatkowy element i skupianie uwagi widza nie tylko na dźwięku i nie tylko na obrazie ale również słowie pisanym
- zwiększanie zasięgu: Instagram coraz częściej włącza elementy tekstowe do swoich algorytmów wyszukiwania. Dobre wykorzystanie napisów może więc zwiększyć szanse na pojawienie się w rekomendowanych treściach. Napisy są także świetnym miejscem na wplecenie słów kluczowych związanych z Twoją marką lub przekazem, co może przyczynić się do lepszego targetowania i dotarcia do odpowiedniej grupy odbiorców.
Sądzę, że taka dawka i kaliber argumentów powinny przekonać każdego, kto jeszcze wątpił w sens dodawania napisów do filmów na Instagramie. Teraz przejdźmy do części ciekawszej – czyli jak to zrobić wygodnie, szybko i efektownie.
Automatyczne napisy do rolek, generowane w aplikacji Instagram
Dodając rolki na Instagram, możesz skorzystać z opcji automatycznego generowania napisów. Przed publikacją musisz wejść w „ustawienia zaawansowane” i włącz opcję „wyświetl napisy”. To niewątpliwie najszybsza metoda, ale tak wygenerowany tekst nie zawsze będzie dokładny i mogą pojawić się w nim błędy. Bezwzględnie należy go zawsze zweryfikować przed publikacją.
Jak automatycznie dodać napisy do reels z aplikacji zewnętrznych?
Piękne czasy, w których przyszło nam żyć, oferują oczywiście całą gamę narzędzi automatycznych, które są w stanie bardzo mocno ograniczyć nasz wysiłek podczas robienia napisów do filmów. Wśród najpopularniejszych aplikacji można wymienić:
- InShot
- Zubtitle –
- ClipScribe,
- Headliner
- Kapwing
- CapCut
Te narzędzia pozwalają „zczytać” mowę do tekstu, a następnie możesz dopasować wielkość i wygląd fontów a nawet dodać animacje. Ogromnym minusem tych rozwiązań jest jednak to, że nie wszystkie obsługują język polski. O ile w naszych testach InShot nieźle rozpoznał polską mowę, to napisy zostały dodane w języku angielskim z godną podziwu precyzją w tłumaczeniu. Użycie tych aplikacji powoduje niestety, że musimy tam wgrać gotowe video i eksportować gotowy projekt ponownie – nie będzie to bez znaczenia w przypadku, jeżeli zależy nam na zachowaniu jak najwyższej jakości nagrania.
Bardzo dobrze z językiem polskim i transkrypcją radzi sobie popularny CapCut. Język polski początkowo był dostępny tylko w wersji przeglądarkowej, ale od niedawna działa również w wersji mobilnej aplikacji. Poza automatycznym generowaniem napisów, możemy także wybrać spośród wielu szablonów gotowy styl według którego zostanie sformatowane wyświetlanie napisów w filmie.
Ręczne dodawanie napisów do rolek
Aby mieć pełną kontrolę nad jakością i wyglądem, można spróbować wprowadzić napisy ręcznie, za pośrednictwem jednej z zewnętrznych aplikacji do montażu materiału lub aplikacji Instagram. Zewnętrzne appki dają bardzo często więcej możliwości dostosowania wyglądu i zachowania tekstu. Metoda ta fajnie sprawdzi się w przypadku krótkich materiałów. Jeżeli film jest dłuższy, można skorzystać z narzędzia automatycznego i następnie wprowadzić korekty do wygenerowanego materiału. Jest to metoda z której my sami korzystamy.
O czym pamiętać dodając napisy do rolek?
Jak widzisz, dodanie napisów to nie jest rzecz, którą można zrobić dwoma kliknięciami. Jeżeli już podejmiesz się tego zadania, pamiętaj o kilku rzeczach:
- jasność i zrozumiałość: upewnij się, że napisy są zrozumiałe i łatwe do odczytania. Krótkie, zwięzłe sformułowania pomogą w przekazaniu wiadomości w sposób szybki i skuteczny. Duże bloki tekstu lepiej podzielić – aby Twoi widzowie nie czuli presji że nie zdążą czegoś odczytać.
- widoczność napisów: dostosuj kolory i rozmiar fontu, aby napisy były dobrze widoczne na każdym tle. Możesz użyć cienia lub konturu dla tekstów, aby poprawić ich czytelność na zmiennych tłach wideo. Zadbaj aby nie dodawać elementów poza bezpiecznym obszarem – który gwarantuje, że film będzie wyglądał dobrze na każdym urządzeniu.
- dostosowanie do publiczności: zastanów się, kim są Twoi odbiorcy. Dostosuj język napisów, aby był on zrozumiały dla Twojej docelowej grupy, niezależnie od ich wieku, pochodzenia czy poziomu znajomości języka. Wystrzegaj się wszelkiego rodzaju błędów i pomyłek.
- synchronizacja z treścią audio i video: napisy powinny być zsynchronizowane z dźwiękiem i obrazem, aby odbiorca mógł łatwo śledzić treść. To szczególnie ważne, gdy napisy są jedynym źródłem informacji o dialogach lub dźwiękach w tle.